تبلیغات
طرفداران کتاب های فانتزی - مقایسه ی پرسی جکسون و هری پاتر
با سلام .

چون مطلبش بلنده توی ادامه مطلب گذاشتم .


مقایسه ی مجموعه ی پرسی جکسون و خدایان یونانی و هفتگانه ی هری پاتر.

من در این مقاله به تفاوت ها و شباهت های این دو مجموعه ی زیبا می پردازیم. بهتر است در ابتدا هر دو رمان را معرفی کنیم.

پرسی جکسون و خدایان یونان:
این مجموعه نوشته ی ریک ریوردان می باشد و در بین سال های 2005 تا 2009 در ایالات متحده ی آمریکا چاپ و توضیع شد.
ین سری کتاب معروف شامل پنج جلد است و ریک ریوردن تاکنون سه کتاب فرعی با نام های :
پرونده نیمه خدایان ( سه داستان کوتاه از پرسی جکسون و دوستانش ) ،
نیمه خدایان و هیولاها و
راهنمای پرسی جکسون ، منتشر کرده است .
. همه ی این 5 جلد پنج گانه ترجمه شده است.
از جلداول، یک فیلم سینمایی با نام ) پرسی جکسون و خدایان یونان: دزد آذرخش) در هالیوود ساخته شده که فروش خیلی خوبی داشته است و لوگان لرمن، در آن نقش پرسی جکسون رو بازی کردهاست.
جلد های این مجموعه تا تاریخ 5 مارس 2010 به مدت 138 هفته در لیست پرفروش های نیویورک تایمز و بیش از این زمان در لیست پر فروش های واشنگتن پست قرار گرفته است . هر کدام از کتاب ها یک داستان مجزا دارند و کل مجموعه نیز یک داستان واحد را دنبال می کند.
سری کتابهای پرسی جکسون عبارتند از :
جلد اول: دزد آذرخش

جلد دوم: دریای هیولا ها

جلد سوم: نفرین تیتان ها
جلد چهارم: نبرد لابیرنت (هزارتو)

جلد پنجم: آخرین المپی

هری پاتر:
هَری پاتِر (نام مجموعه‌ای هفت‌گانه از رمان‌های سبک خیال‌پردازی است که توسط نویسندهٔ انگلیسی، جوآن رولینگ نوشته شده‌است. این کتاب‌ها به شرح ماجراهای یک جادوگر نوجوان به نام هری پاتر به همراه بهترین دوستانش، رون ویزلی و هرماینی گرنجر، در مدرسهٔ علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می‌پردازند. بخش اصلی داستان پیرامون تلاش هری برای غلبه بر جادوگر سیاه، لردولدمورت می باشد.که هدفش سرکوب کردن افراد غیرجادوگر، تحت فرمان درآوردن دنیای جادوگران و نابود کردن همه کسانی که در مقابل او ایستاده‌اند که از جمله آن اشخاص هری پاتر می باشد. اولین رمان از این سری کتاب در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۹۷ با عنوان هری پاتر و سنگ جادو منتشر شد، کتاب محبوبیت بسیار زیاد، تحسین فراوان و موفقیت تجاری را در جهان کسب کرد.

حالا شباهت های این رمان ها ی پر طرفدار:

ما اول به شباهت های کوچکی می پردازیم مانند این که هر دو قهرمان داستان ها مو های سیاه داشتند. و هر دو میان مردمی زندگی می کردند که هیچ اگاهی از واقعیت های دنیا نداشتند. در این موضوع پرسی وضع بهتری در برابر هری پاتر دارد. اما در دنیای خودشان افراد قوی و مهمی به حساب می آمدند. به طوری که خیلی از افراد آرزو داشتند جای آن ها باشند.

هر دو مدرسه مشکلاتی داشتند مانند این که پرسی جکسون خوانش پریشی داشت و هری نقش کیسه ی بوکس دادالی را بازی می کرد. هر دوی آن ها رییس گروه چند نفری خود بودند. هرمیون و آنابت چیس هم شباهت دارند. مثلا هر دو باهوش و درخوان هستند.

پرسی شباهتی دیگر به هری دارد، هر دو بذله گو و بامزه اند. و در هر موقعیتی تکه می پرانند. هر دو جرات زیادی دارند. گراور و رون هم هم خرابکار های گروهند ولی مانند همه ی داستان ها خرابکاری هایشان معمولا به سود گروه است. کایرون و دیونیزوس شباهت زیادی به آلبوس دامبلدور دارند. مخصوصا کایرون چون که پرسی را دوست داشتند و مرموز بود. البته چشمان آبی و قدرت زیاد دامبلدور بیشتر به المپ نشینان به ویژه دیونیزوس و پوسایدن که چشمان آبی دارند می خورد. همین طور یک بار به دامبلدور تهمت خیانت زدند و یک بار هم به کایرون، همین طور به هری پاتر هم تهمت های زیادی زدند که بر سر پرسی در کتاب اول هم همین بلا آمد. که البته باید بگویم همه ی آن ها پاک پاک بودند و تهمت های بی هوده ای به آن ها زده شد.

همین طور نام مینروا مک گونگال که نام کوچکش از نام رومی آتنا برداشته شد. این دو بسیار به هم شبیه اند، هر دو خشک و سخت گیر همین طور نایب رئیس جایی هستند که در آن زندگی می کنن. هر دو نیز باهوشند.

کلاریس و دارکو مالفوی هم به هم شبیه بودند. پدر هر دو آتش بیار معرکه بودند ولی با این تفاوت که آرس طرف خوب بود ولی لوسیوس مالفوی طرف بد بود. هردو کاری کردند ماجرای یک کتاب روایت شود. همین طور هر دو جاه طلب بودند. همین طور لوک و سدریک دیگوری هر دو شباهتی جالب به هم داشتند. مثلا هر دو مرگ بدی داشتند.

کرونوس و ولدمورت هم که یک روحند در دو جسم، مثلا کرونوس جسمش تکه تکه شد ولی ولدمورت خودش روحش را تکه تکه کرد. هفایستوس و ابرفورت هم بدبینی یکسانی داشتند. همین طور هادس که فقط یکم اگر کشیده تر و دماغ عقابی تر بود به پروفسور اسنیپ یکی می شد. موهای سیاه و چرب، پوست سفید و رنگ پریده، چشمان سیاه رنگ، ردای سیاه، رفتار سرد و ترسی که از خودشان پراکنده می کنند.هرچی می خواید بگید، ولی به نظر من، عمل اسنیپ که بدون هیچ چشمداشتی حاضر شد از پسر لی لی حفاظت کند، و هیدیز که در کتاب آخر در برابر کرونوس جنگید بدون این که انتظار استقبال گرمی از کارش داشته باشد شباهتی وجود دارد. درضمن هردوی آنها در رابطه با زنان شانسی نداشتند. پایان دردناک زندگی ماریا دی آنجلو و لی لی را به خاطر بیاورید.

شباهت های مکانی:

تا حالا قطعا متوجه شدند که اردوگاه دورگه ها شباهت خاصی به هاگوارتز دارد. مثلا وجود جنگل وحشت بر انگیز در هر دو که در آن ها هیولا ها و موجودات دیگر زندگی می کردند. همین طور سبک میز های غذاخوری. میز های غذاخوری نیمه خدایان بسیار شبیه میز های چهار گروه در سرسراهاست.

همین طور کابین ها که بعد از قولی که پرسی از زئوس گرفت دایره ای شکل شدند. تخت های اتاق خواب گریفندور مانند این کابین ها بودند.


تحقیقی از حسین قاضیمنبع : وبگاه افسانه ها


طبقه بندی: پرسی جکسون،  هری پاتر، 

تاریخ : جمعه 17 آبان 1392 | 08:27 ب.ظ | نویسنده : هرماینی گرنجر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.